UNIWERSYTET DZIECIĘCY  „TWÓRCZY ODKRYWCY”

PODSUMOWANIE ROKU AKADEMICKIEGO 2023/2024

Uniwersytet Dziecięcy „Twórczy Odkrywcy” w tym roku szkolnym działał bez żadnych przeszkód. Idea przedsięwzięcia jest bardzo dużą promocją naszej szkoły i rozszerza się już nie tylko o Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jeżowie Sudeckim, ale i o Szkołę Podstawową Nr 6 i 7 z Jeleniej Góry. Na facebooku działa założone specjalne konto uniwersytetu. W ciągu ROKU odbyły się następujące wydarzenia:

  1. 16.11.2023 – Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 wraz z oraz Koncertem Patriotycznym w wykonaniu uczniów naszej i partnerskich szkół.
  2. 6.12.2023 – Koncert Mikołajkowy na Placu Ratuszowym w wykonaniu naszych uczniów z zespołu wokalnego i chóru Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jeżowa Sudeckiego.
  3. 13.12.2023 – warsztaty „Świąteczna audycja” dla uczniów klas starszych
  4. 15.12.2023 – zajęcia rozwijające kreatywność i sprawność ogólną pod hasłem „Sportowa wstęga”.
  5. 21.12.2023 – nagranie teledysków do utworów świątecznych z uczniami z zespołu wokalnego „Ósemka”
  6. 11.01.2024 –Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów naszej i partnerskich szkół w obecności wielu oficjalnych gości z miasta.
  7. 12.01.2024 – wykład z zakresu cyberprzemocy dla uczniów klas 6 – 8 Uniwersytetu Dziecięcego.
  8. 21.02.2024 – dwa warsztaty z historii radia, telefonu i telewizji oraz z zagadnień związanych ze zmianami klimatu w Sudetach.
  9. 06.03.2024 – laboratorium kuchni – „Akademia kulinarna” i „Mali kucharze” – zajęcia w pracowniach dietetyki
  10. 13.03.2024 – Zajęcia dla najmłodszych dotyczące pracy nad sylwetką – warsztaty ćwiczeniowe: „Yoga dla dzieci” i „Proste plecy”
  11. 20.03.2024 – warsztaty „Jak dbać o swoją skórę” z mikroskopami oraz warsztaty z pierwszej pomocy „Na ratunek małemu dziecku”.
  12. 04.04.2024 – spotkanie z autorką książęk dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych panią Joanną M. Chmielewską. Po spotkaniu odbyły się warsztaty z twórczego pisania i ogłoszono Konkurs Literacki dla słuchaczy uniwersytetu.
  13. 15.04.2024 – pływacki festiwal Uniwersytetu Dziecięcego dla najmłodszych z klas I – III
  14. 23.04.2024 – warsztaty dotyczącego sposobów radzenia sobie ze stresem dla uczniów klas VII – VIII
  15. 27.05.20254 – warsztaty z zakresu kryminologii oraz bezpieczeństwa prowadzone przez funkcjonariuszy Policji m.in. w pracowni kryminologii
  16. 04.06.2024 – Festiwal Uniwersytetu Dziecięcego z warsztatami twórczymi oraz Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne wakacje” – I miejsce uczennic naszej szkoły: Alicja Kaczanowska 5 b oraz Kornelia Wiktor 6 a
  17. 07.06.2024 – zajęcia polisensoryczne dla najmłodszych uczestników z klas I – III

Ogółem z zajęć Uniwersytetu Dziecięcego skorzystało w tym roku szkolnym 39 uczniów z klas I – VIII oraz dzieci i młodzież z zespołów muzycznych działających w szkole. Uczniowie uczestniczyli w wielu wydarzeniach, warsztatach i wykładach zorganizowanych na terenie uczelni na różnorodnych kierunkach i wydziałach. Każde wyjście zostało opisane. Koordynatorem z ramienia uczelni była pani dr Beata Rynkiewicz. Opiekunami większości wydarzeń/ wyjść z naszej placówki były panie Anna Szewczuk i Dorota Najman.

Mamy nadzieję, że słuchacze Uniwersytetu na długo zapamiętają udział w nim. Każde zajęcia skrupulatnie wpisywane były do ich indeksów. Uroczyste podsumowanie odbędzie się na początku przyszłego roku akademickiego.


WARSZTATY POLISENSORYCZNE NAJMŁODSZYCH

7 czerwca najmłodsi uczestnicy uczestniczyli w warsztatach polisensorycznych pod kierunkiem dr Celiny Witkowskiej. Zadania dla niektórych były wyzwaniem, ponieważ nie można było używać wielu przyborów, które znajdują się w piórniku szkolnym. Powstały m.in. ciekawe wizerunki zwierzaczków z różnorodnych materiałów. Śmiechu przy tym było bardzo dużo.

Więcej na fb szkolnym wraz ze zdjęciami.


FESTIWAL UNIWERYSTETU DZIECIĘCEGO

4 CZERWCA uczestnicy uniwersytetu wysłuchali wykładu dr Grzegorza Wyczyńskiego Pt. „Nadzieja czy pesymizm?” Następnie studenci pielęgniarstwa poprowadzili praktyczne zajęcia z podstaw udzielania pierwszej pomocy, dzieci nauczyły się m.in. opatrywania ran oraz zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Kolejnym etapem spotkania był piknik malarski prowadzony przez dr Beatę Rynkiewicz. Zadaniem uczestników Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego było wykonanie pracy „Bezpieczne wakacje”. Nasz duet Alicja Kaczanowska (5 b) i Kornelia Wiktor (6 a) zdobył I miejsce.

Więcej na szkolnym fb wraz z galerią zdjęć.


BEZPIECZNIE ORAZ SZKIEŁKIEM I OKIEM

27 maja słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego mogli zamienić się w detektywów w pracowni technika kryminalistycznego pod okiem pana funkcjonariusza Policji pana Sebastiana Kucia. Było wykrywanie śladów biologicznych, pokaz techniki kryminalistycznej z rekwizytami, praktyczne ćwiczenia z zakresu daktyloskopii. Ponadto z pani,ą psycholog Małgorzatą Gorzelak i policjantką Beatą Mosulską – Baran uczniowie ćwiczyli podstawowe techniki samoobrony.

Więcej na stronie: https://kans.pl/blog/uniwersytet-dzieciecy-tworczy-odkrywcy-582


SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

Najstarsi słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego z klas siódmych i ósmych uczestniczyli w warsztatach dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem 23 kwietnia 2024.. Coraz więcej młodych ludzi ma z tym problem. Uczniowie dowiedzieli się więcej jak stres wpływa na zdrowie. Nie od dawna wiadomo, że „we współczesnym, zabieganym świecie pełnym nadmiaru obowiązków i wszechobecnej presji, stres stał się niemal nieodłączną częścią życia każdego z nas. Ma to niezwykle istotny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Niestety fakt ten wciąż jest bagatelizowany przez większość społeczeństwa. Zrozumienie, jak przewlekły stres wpływa na zdrowie, jest kluczowym krokiem w kierunku zadbania o swoją przyszłość. Nie tylko przyspiesza on proces starzenia się organizmu, ale także zwiększa ryzyko wielu poważnych schorzeń, od sercowo-naczyniowych po psychiczne”.  (https://imed24.pl/blog/jak-stres-wplywa-na-zdrowie/). Uczestnicy zajęć stwierdzili, że były im bardzo potrzebne.


PŁYWACKI FESTIWAL UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO

W poniedziałek 15 kwietnia najmłodsi słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” doskonale bawili się na zajęciach w Krytej Pływalni KANS. Festiwal wodny przygotowali dla nich studenci pierwszego roku wychowania fizycznego pod opieką mgr Wojciecha Lara i mgr Anny Lara. W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji wodnych.

W programie znalazły się między innymi: zjazdy z zjeżdżalni, przeciąganie się na kole ratunkowym, gra w piłkę wodną, rzuty do kosza, zabawy na materacach wodnych, skoki oraz nurkowanie. To była fantastyczna lekcja zarówno dla dzieci, jak i dla studentów – przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego. Każdy z uczestników tego dnia mógł wiele się nauczyć.

Więcej na stronie: https://kans.pl/blog/akademia-dziecieca-festiwal-wodny-w-kans-526 oraz szkolnym fb


LITERACKIE FANTAZJE

W czwartek 4 kwietnia słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego z klas I – VII uczestniczyli w spotkaniu z z autorką powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Joanną M. Chmielewską. Pisarka pochodzi ze Szklarskiej Poręby. To autorka między innymi takich książek jak: nominowana do nagrody literackiej w Konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Neska i srebrny talizman”  (Książka Roku 2011), czy „Niebieska niedźwiedzica”  uznana przez czytelników za Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz książek dla czytelników dorosłych „Pod Wędrownym Aniołem”, „Sukienka z mgieł”, „Poduszka w różowe słonie”, przeprowadziła warsztaty pt. „Od pomysłu do książki”.

Pani Joanna M. Chmielewska opowiadała o sobie, twórczości oraz całym procesie powstawania książki, pomysłach, wydarzeniach, które miały wpływ na poszczególne opowieści.  Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści Pani Joanny Chmielewskiej, zadawały wiele pytań ujawniając własne dążenia twórcze. Na zakończenie pierwszej części warsztatowej Pani dr Beata Rynkiewicz zachęciła uczniów do udziału w Akademickim Konkursie Literackim, objaśniając jego zasady. Drugą część warsztatów literackich, pod kierownictwem i nadzorem dr Beaty Rynkiewicz, poprowadzili studenci I roku pedagogiki.

Zainspirowane przez autorkę Joannę Chmielewską, dzieci wymyślały  tytuły książek, rysowały ich okładki, a nawet dokonywały pierwszych prób tworzenia krótkich tekstów. Studenci świetnie wywiązali się ze swoich zadań. Były to dla nich pierwsze doświadczenia związane z pracą z dziećmi, spisali się na medal!

Więcej na stronie: https://kans.pl/blog/506 oraz szkolnym fb


PIERWSZE WIOSENNE ZAJĘCIA

20 marca uczniowie z klas siódmych przywitali wiosnę na warsztatach w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. Na pierwszych, od dr Wiktora Dżygóry, usłyszeli jak dbać i chronić swoją skórę przed nadmiernym opalaniem, aby nie doprowadzić do oparzeń. Dowiedzieli się jakie czynniki mogą wpływać na mutację tkanek. Następnie pod mikroskopami obserwowali różnorodne preparaty związane z omawianymi zagadnieniami. Drugie warsztaty z mgr Anną Sinicą, były wyzwaniem z pierwszej pomocy, jaką można i trzeba w razie konieczności udzielić malutkiemu dziecku. Każdy uczestnik otrzymał na początku do opieki manekin małego dziecka, który w odpowiedni sposób musiał trzymać przez cały czas. Słuchacze ćwiczyli także pomoc przy stanach zakrztuszenia się lub zadławienia dziecka, reanimację. Na końcu każdy z uczestników mógł doświadczyć pracy z symulatorem starości. Dla niektórych było to naprawdę wyzwanie. Niełatwo było się niekiedy poruszyć, a co dopiero podpisać się czy też szybko wstać z krzesła. Warsztaty poprowadziła ze studentami mgr Mirosława Kieżun – Pryszcz.

Więcej na stronie: https://kans.pl/blog/warsztaty-uniwersytet-dzieciecy-kans-491 oraz szkolnym fb.


WYPROSTUJ SIĘ!

Pod takim hasłem odbyły się zajęcia praktyczne dla uczniów Uniwersytetu Dziecięcego w środę 13 marca w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. Słuchacze dowiedzieli się i „przetestowali” ćwiczenia, które pozwolą im na wypracowanie pięknej sylwetki. Dwojakiego rodzaju warsztaty: „Proste plecy” oraz „Yoga dla dzieci” poprowadzili wykładowcy KANS mgr Natalia Durawa i mgr Michał Olba. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z zajęć. Dziękujemy


LABORATORIUM KUCHNI

6 marca w środę słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego z klas czwartych i piątych odbyli zajęcia z „Akademii kulinarnej” – „Mali kucharze” w pracowni dietetyki. Wszyscy poradzili sobie także z „Kuchennym laboratorium” w pracowni chemicznej. Wrażeń było co nie miara. Niektórzy nie chcieli wracać do szkoły, tak im się spodobało.

Wielkie podziękowania dla wykładowców Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze!


CZAS ZACZĄĆ NOWY SEMESTR

21 lutego uczniowie naszej szkoły z klas szóstych Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” oficjalnie rozpoczęli II semestr roku akademickiego 2023/ 2024. Uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez dr inż. Stanisława Maleczka oraz mgr inż. Sylwię Jagiełło. Uczestnicy mieli okazję zgłębić historię radia, telefonu i telewizji oraz poznać zagadnienia związane ze zmianami klimatu w Sudetach.

O zdarzeniu można też przeczytać: https://kans.pl/…/warsztaty-dla-uniwersytetu…


CYBERPRZEMOC ISTNIEJE, NIESTETY…

12 stycznia 2024 uczniowie z klas VI – VIII uczestniczyli w wykładzie nt. „Cyberprzemocy” w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, który poprowadził mgr Daniel Gotthardt. Zajęcia w szczególny sposób ukazały wiele zagrożeń, które czekają, niestety, na wszystkich w sieci. Wielokrotnie uczniowie byli zdumieni tym, co zobaczyli i usłyszeli od prowadzącego. Otrzymali wiele cennych rad, które obiecali wdrożyć w życie z chwilą, kiedy będą pracować w sieci.


KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

11 stycznia 2024 odbył się duży KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK  w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. Wystąpili uczniowie z naszej szkoły z Integracyjnego Zespołu Integracyjnego „Canto” oraz soliści i zespół wokalny „Ósemka”. Słuchacze mogli także wysłuchać zespołu instrumentalnego flażoletowego oraz chóru z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jeżowa Sudeckiego oraz solistek ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Jeleniej Góry.

Więcej można przeczytać na stronie: https://kans.pl/blog/koncert-koled-i-pastoralek-uniwersytetu-dzieciecego-391 oraz na fb uczelni – relacja z 11.01.2024


NAGRYWAMY TELEDYSK ŚWIĄTECZNY

21 grudnia przed samymi Świętami Bożego Narodzenia zespół wokalny „Ósemka” został zaproszony do studia nagrań Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Ciekawa przygoda, ale też i żmudna praca. Ostatecznie wszystko się udało i pełni zmęczenia, ale i zadowolenia wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy panu Cezaremu Korbie za poświęcony nam czas.


SPORTOWY DUCH UNIWERYSTETU DZIECIĘCEGO

15 grudnia najmłodsi studenci Uniwersytetu Dziecięcego zostali zaproszeni na zajęcia rozwijające kreatywność i sprawność ogólną pod hasłem „Sportowa wstęga”. Poprowadzili je dr Tomasz Jonak i mgr Małgorzata Nyc ze studentami kierunku wychowanie fizyczne. Dzieci przywitały postaci z bajek – był Minionek, Kurczak, nie zabrakło Mikołaja. Dzisiaj na hali sportowej KANS gościło mnóstwo śmiechu, radości. Nie zabrakło konkurencji sportowych, wspólnego przeciągania liny, zabaw z chustą klanzowską oraz wielu innych z różnorodnymi rekwizytami. Każde dziecko wyszło też z ciekawym makijażem i głową pełną wrażeń. Oczywiście były też pytania kiedy odbędą się następne takie zajęcia.

Dziękujemy 


ŚWIĄTECZNA AUDYCJA W KANS

W środę 13 grudnia studenci Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” z klas od szóstej do ósmej uczestniczyli w warsztatach radiowych i telewizyjnych zorganizowanych w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych. Całość poprowadził pan Cezary Korba. Wszyscy się starali zamienić w dziennikarzy radiowych i telewizyjnych oraz operatorów sprzętu, Nie były to proste zadania. Część słuchaczy zmagała się z nagłą tremą mając świadomość, że słychać ich np. w eterze. Niektórym nie podobał się ich własny głos. Najwięcej jednak było śmiechu, radości i doświadczania siebie w różnych sytuacjach. Na koniec wszyscy otrzymali Certyfikaty Młodego Dziennikarza. Indeksy nowych słuchaczy powoli się zapełniają – zadbały o to panie Dorota Najman i Anna Szewczuk.  


ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO „TWÓRCZY ODKRYWCY”

W środę 12 grudnia odbyły się w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych warsztaty dziennikarskie dla słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego. Uczniowie tworzyli logo telewizyjne, zastanawiali się później, które jest najlepsze, dowiedzieli się na co zwracać uwagę przy jego realizacji. W drugiej części warsztatów odbywały się sesje dziennikarskie. Każdy, kto się zgłosił, mógł spróbować swoich sił przed kamerą. Były sesje na siedząco i na stojąco. Pod koniec uczniowie zaproponowali szereg pytań dla pani dyrektor Biblioteki KANS pani Anety Urbanowicz, która następnie cierpliwie odpowiedziała na wszystkie. Całość warsztatów poprowadził pan Cezary Korba z sympatyczną studentką panią Mileną. 

Każdy z uczestników warsztatów otrzymał Certyfikat Młodego Dziennikarza. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas od pierwszej do piątej. Opiekunami byli państwo Dorota i Krzysztof Najman.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024

W czwartek 16 listopada odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Kolejny raz uczniowie z klas I – VIII stali się słuchaczami wyższej uczelni i otrzymali indeksy. Ubiegłorocznym absolwentom wręczono pamiątkowe tablo oraz ich indeksy z poświadczeniem odbytych zajęć. Uroczystość miała, jak zwykle, podniosły charakter. Władze uczelni w osobach pani Rektor dr prof. KANS Elżbieta Zieja,  Prorektor dr hab.  Wiesław Cetera prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Magdalena Baczyńska, dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Technicznych dr inż. Karolina Semeriak – Siecla, kierownik Wydziału Nauk  Humanistycznych i Społecznych dr Beata Rynkiewicz wręczali kolejno indeksy. Wśród zaproszonych gości była pani dyrektor Kuratorium Oświaty Delegatury w Jeleniej Górze mgr Jolanta Studniarek, dyrektor Departamentu Edukacji mgr Piotr Iwaniec. Oczywiście, jak zawsze, była także nasza pani dyrektor mgr Maria Silbert – Salabura. Uczniowie naszej szkoły oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jeżowa Sudeckiego poprowadzili część artystyczną wydarzenia. Scenariusz programu artystycznego oraz wokalnie uczniów z obu placówek przygotowała pani Anna Szewczuk. Technicznie i wokalnie pomogła pani Dorota Najman, a część artystyczną poprowadził pan Krzysztof Najman. Na zakończenie pani Rektor oficjalnie ogłosiła otwarcie nowego roku akademickiego.     

Piszą o nas…

https://www.jelonka.com/wystartowal-uniwersytet-dzieciecy-120271

https://www.jelonka.com/porozumienie-uczelni-z-podstawowkami-120300

https://kans.pl/blog/340

https://kans.pl/blog/uniwersytet-dzieciecy-inauguracja-roku-akademickiego-337


Uniwersytet dziecięcy „Twórczy odkrywcy”. Z kart historii

bty

Uniwersytet Dziecięcy – założenia ogólne

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał Tybindze (Niemcy), a jego pomysłodawcami byli dwaj dziennikarze gazety „Schwäbisches Tagblatt”. Zaproponowali zorganizowanie dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie wyjaśniać mieli dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania „Dlaczego?”. Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył „Kinder-Uni” – Uniwersytet Dziecięcy.

Uniwersytety Dziecięce powstały później w innych europejskich krajach, a także w USA, Kolumbii, Meksyku. Największy w Europie działa od 2003 roku w Wiedniu. W Polsce pierwszy został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Warszawie, Poznaniu i Łodzi oraz Kowarach. W tej chwili powstają kolejne Uniwersytety Dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia.

Uniwersytet Dziecięcy „Twórczy Odkrywcy” – Jelenia Góra

Istota projektu

Jak powstał nasz Uniwersytet Dziecięcy? Inicjatorką była pani Anna Szewczuk przy pełnym poparciu pani dyrektor Marii Silbert – Salabury. Obecna Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych (wcześniej Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze) współpracowała z nami na wielu płaszczyznach i w przedsięwzięciach. W 2014 roku placówki podpisały oficjalne porozumienie, poprzedzone wieloletnim niezobowiązującym. W ten sposób, po opracowaniu w główniej mierze przez panią Annę Szewczuk regulaminu Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” oraz odpowiednich załączników w porozumieniu z dyrekcją szkoły, nauczycielem wspierającym panią Ewą Kasperowicz oraz, oczywiście, władzami uczelni odbyła się pierwsza inauguracja w roku szkolnym i akademickim 2017/2018. Było to dokładnie 10.11.2017 roku na uczelni.

Działania w projekcie Uniwersytet Dziecięcy „Twórczy Odkrywcy” to krok w kierunku motywacji dziecka do tego, aby z chęcią realizowało swoje pomysły, marzenia. To ukłon w stronę twórczości, która w późniejszym czasie będzie miała wpływ na wszechstronny rozwój osobowości. Celem projektu jest, zatem, pomoc dziecku w rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego, rozbudzenie ciekawości poznawczej, przekazanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki i sztuki, realizacja wspólnych przedsięwzięć artystycznych ze studentami, zwłaszcza, że Szkoła Podstawowa Nr 8 jest także inicjatorem projektu „Artystyczna Integracja Ósemek”.

Adresaci i forma: Wykłady i warsztaty w ramach Uniwersytetu Dziecięcego skierowane są do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8 w Jeleniej Górze od 7 do 14 roku życia i realizowane są na terenie Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Uczestnikami mogą być także dzieci o specjalnych i specyficznych potrzebach edukacyjnych (wynika to ze specyfiki partnerów dbających o rozwój osób niepełnosprawnych. Obie placówki mają to w swoich założeniach statutowych). Wszelkie zagadnienie prezentowane są w przystępny sposób, a dzieci mogą aktywnie oraz dobrowolnie w nich uczestniczyć. Uczestnikami są osoby wytypowane przez szkołę, które są kreatywne, otwarte na nowe wyzwania, cechują się określonymi predyspozycjami i zainteresowaniami, zaangażowane w prace na rzecz klasy i środowiska oraz wykazujące się wysokimi wynikami w nauce.

Tematyka: różnorodna w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych, z realizacją m.in. warsztatów twórczych. Celem jest ukazanie uczniom rozmaitych dziedzin wiedzy oraz możliwości twórczego dokonywania odkryć w tak różnorodnych dziedzinach.

Indeks i dyplom: Każdy student Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” otrzymuje indeks, do którego zbiera zaliczenia z zajęć. Na zakończenie roku akademickiego studenci nagradzani są dyplomami.

Uniwersytet Dziecięcy „Twórczy Odkrywcy” działa od 2017 roku z przerwą w czasie pandemii. W zeszłym roku (2022) dołączył do nas w ramach porozumienia szkół Zespół Szkolno – Przedszkolny z Jeżowa Sudeckiego, z którym wcześniej (i nadal) realizowaliśmy artystyczne przedsięwzięcia. W roku akademickim oficjalnie pierwsi słuchacze odbiorą indeksy uczelni.

A oto kilka migawek z poprzednich lat. Jeśli chodzi o rok szkolny i akademicki 2022/2023 wszystkie wydarzenia z odbytych zajęć można znaleźć na stronie głównej naszej szkoły.

Pisali i mówili o nas w mediach m.in.:

https://www.jeleniagora.pl/index.php/news/uniwersytet-dzieciecy-tworczy-odkrywcy-z-sp-nr-8-w-kans

http://wpr.kpswjg.pl/pl/news/uniwersytet-dzieciecy-tworczy-odkrywcy-wystartowal

https://wnhis.kans.pl/blog/uniwersytet-dzieciecy-uroczysta-inauguracja-127

https://www.jelonka.com/tworczy-odkrywcy-w-kans-116155

Jesteśmy też na Facebooku. Możecie nas łatwo znaleźć wpisując Uniwersytet Dziecięcy KANS „Twórczy Odkrywcy”.

A tak się zaczęło – pierwsze zdjęcia z pierwszej inauguracji 10 listopada 2017 roku.

Oto nasz pierwszy tekst artykułu na temat naszego Uniwersytetu Dziecięcego:

„INAUGURACJA UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO

TWÓRCZY ODKRYWCY”

W piątek 10 listopada 2017 w auli Rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy”. Było to możliwe dzięki wieloletniej współpracy naszej placówki i uczelni. Wśród gości znaleźli się m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Piotr Paczóski, sekretarz Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole Waldemar Motyka, medalistka igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy Lucyna Kornobys, licznie zgromadzeni wykładowcy uczelni, rodzice uczniów, nauczyciele, studenci, dzieci.

W części oficjalnej nie zabrakło „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu szkoły. Rektor uczelni prof. dr hab. Marian Ursel, prorektor prorektor KPSW dr inż. Tadeusz Lewandowski.

 oraz dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych dr Beata Telążka wręczali 52 uczniom z klas I – VII indeksy. Po tym wydarzeniu zgromadzeni na sali wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który przedłożył dr Przemysław Wiater.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Studia Piosenki: Aleksandra Różańska (IV c), Hanna Janicka (V c), Arek Wiśniewski (V b), Marek Kwiatkowski (V d), Karolina Kopecka (VI a), Laura Mazur (VII c) oraz IV c i VII d wraz ze studentkami III roku Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej KPSW. W części artystycznej wszyscy mogli usłyszeć i zaśpiewać pieśni patriotyczne pod kierunkiem Anny Szewczuk. Sprzęt nagłaśniający obsługiwali panowie Artur Kasperowicz i Krzysztof Najman.

Uniwersytet powstał dzięki staraniom pań: dyrektor mgr Marii Silbert – Salabury, wicedyrektor mgr Marzeny Dutki, mgr Ewy Kasperowicz, mgr Anny Szewczuk. W naszych działaniach mogliśmy liczyć także na dr Beatę Telążkę, dr Elżbietę Zieję, dr Leszka Albańskiego oraz mgr Magdalenę Baczyńską (z ramienia uczelni).

Zaproszeni goście, rodzice, dzieci, studenci pięknie się prezentowali z przypiętymi kotylionami. Chcieliśmy podkreślić doniosłość wydarzenia odbywającego się na dzień przed obchodami 99 – rocznicy odzyskania niepodległości”.

O tym wydarzeniu nadal można przeczytać na stronie: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,71899

Na temat naszego Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy” – zajęć, przedsięwzięć, koncertów itp. zawsze dużo można było przeczytać i zobaczyć na naszej poprzedniej stronie internetowej szkoły. Szczególne miejsce w naszej pamięci zostawiły niesamowite koncerty dzieci z dorosłymi studentami zwłaszcza Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Od zawsze jest z nami – za każdym razem dobry duch naszego uniwersytetu z ramienia uczelni – obecnie rektor prof. dr Elżbieta Zieja. W naszej szkole zawsze można liczyć przy organizacji zadań związanych z przedsięwzięciem na dyrekcję szkoły p. Marię Silbert – Salaburę oraz wicedyrektorów p. Marzenę Dutkę, Lidię Jóźwicką – Wolską, koordynatorów projektu p. Annę Szewczuk i p. Ewę Kasperowicz oraz także mocno angażujących się od zawsze p. Joannę Szemberską, p. Dorotę Najman, p. Krzysztofa Najmana.

Rok 2023 jest symboliczny, ponieważ na Uniwersytet Dziecięcy dołączają kolejne szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 6 i 7 z Jeleniej Góry i oczywiście Zespół Szkolno – Przedszkolny z Jeżowa Sudeckiego, który jest z nami od 2022 roku.