W piątek 19 maja słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego wysłuchali opowieści Sebastiana Kawy – niezwykłej postaci szybownictwa polskiego. Wykład ubarwiony był niesamowitymi zdjęciami z lotów wykonanych w różnych krajach, na różnych kontynentach przez szybownika. Sebastian Kawa lata na szybowcach od 1988 roku kontynuując pasję lotniczą ojca. Jest najwybitniejszym pilotem w historii szybownictwa. Zdobył już 17 złotych, 3 srebrne, 3 brązowe medale mistrzostwa świata, 9 złotych mistrzostw Europy i zwyciężył w dwu światowych Igrzyskach Lotniczych. Każdy z tych medali to wiele dni zmagań z przyrodą i konkurentami. Wielkim wyzwaniem były jego pionierskie loty w Himalajach i Kaukazie. Wcześniej z powodzeniem uprawiał żeglarstwo. Z zawodu lekarz.

Pod koniec wykładu uczniowie zadali sporo ciekawych pytań panu Sebastianowi i poprosili także o autografy. Niezwykłą gratką była możliwość „dotknięcia” szybowca, który ustawiono przy gmachu biblioteki. Na koniec udało się nam jeszcze zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Mieliśmy także szczęście porozmawiać przed wykładem pana Sebastiana z panem Markiem Koselskim, który w swoim dorobku ma złotą odznakę szybownika z trzema diamentami. Jest to niezwykła postać z naszego regionu i bardzo zasłużona. Pan Koselski jest także inicjatorem zimowego Biegu Piastów, wiceprezesem Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Jeleniogórskim.